Düşünce Özgürlüğü

6 Sep

Düşünce özgürlüğü güzel bir hak. Bunu kullanabilmeyi büyük bir nimet olarak algılıyorum. Önemli olan dozajını kaçırmamak. Ne de olsa, benim düşüncem başkasının düşünceleriyle çelişebilir. Hoşgörü ve saygıyı eksik etmeden, kendi düşüncelerini savunmak asıl beceri.

Bu bağlamda, birçok insan sürekli düşünce özgürlüğünün var olmadığı iddia ediyor. Kısıtlandıklarını, haklarının ellerinden alındığını öne sürüyor. Yakından bakınca burada başka bir şeyin önem taşıdığını izliyorum.

Ben bütün olayları, sürekli kendi bakış açımdan değerlendirirsem tabii ki haksız duruma düşerim. Kendi düşüncelerimi savunurken, karşı tarafı küçük düşürme lüksüne sahip değilim, hakkım değil. Ünlü Alman filozof İmmanuel Kant ne demişti:

“ kişi öyle hareket etmelidir ki, onun hareketlerinin yasası aynı zamanda başka insanların hareketleri için de bir ilke ve yasa olsun“

Bunu önemsemeyen kişi iki yüzlü ve çifte standart uyguluyor. Bu çerçevede eleştirimi dile getirmek istiyorum. Genel düşünceden sıyrılmak isteyenler, tersini savunmak zorunda değil. Açıkcası çok saçma! Sonra da “düşünce özgürlüğü yok“ diye bağırıp duruyorlar. Bu tip insanlara sinir oluyorum ve hiç saygı duymam. Neden duyayımki? İnsan bir duruşa sahip olur ve onu savunur. Zıt olmak için bir düşünceye adapte olmaz.

Taraf olduğum için savunurum, inandığım için mücadele ederim. Göz boyamak ve muhalefet etmek için değil!

İnsanların birçoğu zamanın birinde bunu anlarsa ve uygulamaya başlarsa, her şey daha iyi olacak. Bundan eminim.

Bence; muhalefet yapmış olmak için muhalefet yapılmaz 🙂

Lina.

Advertisements

Eine Antwort to “Düşünce Özgürlüğü”

  1. MD September 9, 2012 um 22:20 #

    güzel bir değerlendirme.. hem içerik olarak hem uslup olarak hem de minik yazım hatası olarak.. her şeyden önemlisi de düşünce özgürlüğüne bakış açısı olarak…
    devam, yaygın ve popüler tabirle „yola devam..!“

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: