Suriye Kürt Bölgesi’nde neler oluyor?

2 Aug

 

Suriye’de bir yıldan fazla süren çatışmalar ve gelişmeler özellikle Kuzey’indeki Kürt bölgesinde olup bitenler ilginç. Acaba nereye yol gösteriyor ve Türkiye’yi hangi şekilde etkileyecek?

Suriye Kürt Ulusal Meclisi Başkanı İsmail Heme, „Esed yönetiminin Kürt bölgelerine müdahale etmemesi bu konuda bir hesabı olmadığını göstermez. Müdahale etmemesinin birinci sebebi, Kürtlerin yaşadığı kentlerin tamamının Türkiye sınırında olması. Diğer şehirlerde yaptıklarını bizim yaşadığımız yerlerde de yapmış olsaydı büyük çapta 100 binleri bulacak göçler yaşanacaktı. Türkiye, devrimin başlangıcında, çok fazla mülteci gelmesi halinde Suriye topraklarında bir güvenlik bölgesi oluşturacağını açıklamıştı. Esed de Türkiye ile arasında başka sorunların çıkmasından korktu ve böyle bir sonuca neden olmak istemedi“ diye açıklamada bulundu.  Esed rejiminin Kürtlere müdahale etmemesinin diğer nedenin ise, halkla arasında yaşanan çatışmaları „Sünni-Alevi çatışması“ olarak ya da bazı grupların yönetimi ele geçirme çabası olarak yansıtmak istemesinden kaynaklandığını savundu. Heme, „Özellikle Şiilere ‚bakın Sünniler yönetimi ele geçirmek istiyor‘ diyebilmek için Kürt bölgelerine karışmıyor“ şeklinde konuştu.

Bunları bilmek önem taşıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmesine ilişkin, “Türkiye’nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı“ dedi. Davutoğlu, Barzani ile yaklaşıl 3,5 saat görüşmüş. Az bir zaman değil. Basına yapılan açıklamada:

“Türkiye’nin beklentilerini çok açık bir şekilde Barzani yönetimine ilettik. Bölgesel yönetimle öncelikle Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konularında görüşmeler yaptık. Türkiye’nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. Birlikte atılacak adımlar üzerine anlayış birliğimiz var. Ayrıca gelecekle ilgili kaygılarımızı da paylaştık. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı“diye konuştu.

Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (SKUM) Dış İlişkiler Temsilcisi Abdülhekim Beşer, PKK’nın uzantısı durumundaki Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Erbil’de yaptıkları anlaşmaya değinerek, PYD’nin anlaşmayı çiğneyerek Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı hareket ettiğini, kendilerinin bölgeye giremediğini ve Suriye yönemitinin Kürtlerin yaşadığı bölgede varlığını güçlü bibiçimde sürdürdüğünü anlattı.  Yaklaşık 2 bin PKK militanının Suriye’nin kuzeydoğusuna girdiği yolundaki haberlerin doğru olup olmadığı sorusuna ise, tam sayıyı bilmediği ancak PKK’lıların bölgeye girdiğinden emin olduğu, PKK’nın güçlerini Suriye-(Kuzey)Irak sınır bölgesinde topladığı yanıtını verdiğini söyledi.
PKK’nın militanlarını Suriye rejiminin PYD’ye devrettiği eski askeri üslerde topladığını öne süren Beşer, örgütün aynı zamanda Suriye’nin Irak sınırındaki köylerde devriye gezdiğini savundu. Abdülhekim Beşer ayrıca, Suriye rejiminin Kürtlerle aynı bölgede yaşayan Araplara 3500 silah dağıttığını ve amacının Kürtler ile Araplar arasında çatışma çıkarmak olduğunu öne sürdü.

Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Talip Küçükcan Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da çok köklü bir değişimin başlangıcının yaşandığını, yeni bir düzenin kurulduğunu ve bölgede halkların sömürge döneminden kalan ‚dikta rejimlere‘ bir başkaldırı gösterdiğini ifade ediyor. Türkiye’nin meselesi de Suriye’nin meselesidir diyor ve şu anda mezhepler, dinler ve etnik gruplar arasında bazı gerilimler var ama insanların komşularını öldüreceği noktaya geldiğini söylemek için çok erken. Bölgede ciddi bir otorite boşluğu olursa, ‚her dini ve mezhepsel grup kendi ülkemi, özel bölgemi kuracağım‘ derse, o zaman yeni bir Lübnan beklenebilir. Risk orada. Suriye’de şu anda farklı sivil gruplar veya mezhepler arasında bir savaştan bahsedemeyiz. Hükümet güçleri ile siviller arasında bir mücadele var, diye tespitte bulunuyor.

İzlemeye devam edeceğiz. Bakalım gelişmeler nasıl şekilde olacak.

Lina.

 

 

 

4 Antworten to “Suriye Kürt Bölgesi’nde neler oluyor?”

 1. mehmet doğan August 7, 2012 um 15:45 #

  berbat bir haber metni olmuş..! goog’daki tuhaf tercümeleri andırıyor.. hele böyle bir metni „haber“ diye, „genç-muhabir-gazeteci adaylarının“ internet sitesine koymaları ise kendi mesleğini ve haberini önemsizleştirmeden başka bir anlama gelmez..!
  bir-kaç kez okunsaydı bu garip ve ucube goog tercüme metin, yemek masasını itinayla ve estetik bir zevkle hazırlayıp misafirlerine ikram eden rahatlığında olabilirdi…
  yazık!. hem de çook..
  tembelliğimize bahaneler aramayalım
  güzel dilimize biraz dikkat edelim lütfen

  • linawunderlich August 14, 2012 um 15:02 #

   çok ağır eleştiride bulunuyorsunuz… bu yazı bunu hak etmediğini düşünüyorum 🙂

   • mehmet doğan September 4, 2012 um 22:04 #

    doğru..!
    dilin gelişigüzel kullanılması nağlamında eleştirilmesi gereken bir yazı, ancak dozajı oldukça yüksek bir eleştiri olmuş..
    haklısınız.! ama türkçe’de bir deyim var: „insan sevdiği deriyi yerden yere vururmuş“ bu kabilden eleştirileri algılayın lütfen…

   • linawunderlich September 6, 2012 um 19:04 #

    bunun farkına vardım… size eleştiri serbesttir :))

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: