Türkiye Müzakerelere Devam Edecek

19 Jun

Avrupa Birliği (AB) Katılım Politikaları Başkanı Seval İskender, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti AB Dönem Başkanlığı’nda müzakerelerin devam edeceğini söyledi. Onunla yaptığım röportajda ilginç ve kolay anlaşılır AB Müzakeresini anlattı.

İskender, 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığı’nın Danimarka’dan Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne geçmesinin, Türkiye’nin AB politikalarını etkilemeyeceğini ve görüşmelerin devam edeceğini belirtti. İskender, Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığında Türkiye’nin fasıl açmayacağını, bunun teknik olarak başkanlığın İrlanda’ya geçmesiyle mümkün olabileceğini ifade etti.

İskender, “Biz Avrupa Birliği ilişkilerimizi bu süreçte de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dönem başkanlığında da devam ettireceğiz. Sadece devam ettirmeyeceğiz Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dönem Başkanlığı ettiği toplantılara, bu ülkeyi yok saydığımız için katılmayacağız. Ki onlarda çok sınırlı. Teknik açabileceğimiz 3 fasıl var. Ama açma niyetinde değiliz. Bunlar Kamu Alımları ve Rekabet Politikası, açılmasını pek istemiyoruz. Ama Sosyal Politika ve İstihdam kanun var Meclis’te, bunlar açılış kriterlerine uygun bulundu. Ama bunun açılması zor. Avrupa Konseyi dönem Başkanlığı’nın Kıbrıs Rum kesimine geçmeden 17 Mayıs’ta AB Komisyonu Genişlemeden ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nin Türkiye’yi ziyaret etmesi müzakere fasıllarını iyileştirme için önemli bir adım oldu- şeklinde konuştu.“

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım müzakereleri 3 Ekim 2005’te başladı. Üyelik için toplam 35 fasıldan 33’ü müzakereye açık durumda. Kapanan ve tamamlanan tek fasıl Bilim Araştırma faslı çünkü bu fasıl Aralık 2006’da Ek Protokol’de Türkiye’ye fasıl açma kriteri getirilmeden kapatılmıştı.

AB Katılım Politikaları Başkanı Seval İskender Ek protokol’ün tamamen Gümrük Birliğinden kaydığını söyledi. İskender, Ek Protokol’ü, “AB üye ülkelerinin sayısının artmasıyla vergiden muaf ülkelerin artması, hava ve deniz limanlarının üye ülkelere açılması, Türkiye için bu şartların yerine gelmemesi halinde hiçbir faslın geçici olarak kapatılmaması ve mevcut 8 faslın açılmaması“ şeklinde anlattı. İskender, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne hava ve deniz limanlarını açmak istememesi ile şuan sadece bu protokol öncesi imzalanan Bilim Araştırma faslının kapandığını söyledi.

İskender, Türkiye’nin Ek protokolü 1963’teki Ankara Anlaşması ile kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin AB müzakerelerinde 8 fasıl ise askıya alındı.

Bunlar:

1) Malların Serbest Dolaşımı

2) İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi

3) Mali Hizmetler

4) Tarım ve Kırsal kalkınma

5) Balıkçılık

6) Taşımacılık Politikası

7) Gümrük Birliği

8) Dış İlişkiler

İskender bu fasılları şöyle örneklendiriyor, “Örneğin; Ulaştırma. AB Komisyonu Ulaştırma Birimi ile çalışılıyor, açılış ve kapanış kriterleri hakkında konuşuluyor. Her türlü toplantılar yapılıyor. AB gelişmeler takip ediliyor. Ancak, şu olmuyor: Bu fasılda müzakereler açıldı denilmiyor. İlan edilememesinin nedeni ise AB Konseyi’ne gitmemesi. Dolayısıyla, her şey komisyonda kalıyor. Komisyonun bir üstü Konsey. Konsey –ben bunu askıya aldım, konuşmayacağım“ diyor.

-8 fasılda çalışma grupları-

AB Bakanı Bakan Bağış ise ilk etapta 8 fasılda çalışma grupları oluşturulduğunu aktarmış, çalışma grupları sayesinde, katılım müzakerelerinde siyasi nedenlerle kaybedilen ivmenin telafi edilmesini ve siyasi blokajlar kalktığında birden fazla faslı tek seferde müzakerelere açabilmek için gerek Türkiye’nin gerek Komisyon’un hazır olmasını hedeflediklerini belirtmişti. Bağış, bu çerçevede çalışma grubu oluşturulan fasılları şöyle sıralamıştı:

„3 No’lu Fasıl: İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi

6 No’lu Fasıl: Şirketler Hukuku

10 No’lu Fasıl: Bilgi Toplumu ve Medya

18 No’lu Fasıl: İstatistik

23 No’lu Fasıl: Yargı ve Temel Haklar

24 No’lu Fasıl: Adalet, Özgürlük ve Güvenlik

28 No“lu Fasıl: Tüketicinin ve Sağlığın Korunması

32 No“lu Fasıl: Mali Kontrol

Seval İskender siyasi blokajları “Bir ülkenin müzakereye karşı çıkması, kapatılması siyasi blokaj için yeterli oluyor. Genişlemeye ilişkin karar, yani yeni aday ülkelenin üyeliği oy birliğiyle alınıyor. Sadece bir ülke itiraz ederse kararın alınamaması için yeterli. Yani bu 27 üye ülkenin veto hakkı olduğu anlamına geliyor“ şeklinde konuştu.

İskender, Müzakere Pozisyonunu Vermeye Davet Edildiğimiz ve Müzakere Pozisyonlarını Sunduğumuz Fasıllar, AB Konseyi’nde Onaylanıp Açılış Kriteri Belirlenen Fasıllar, AB Konseyi’nde Görüşülmesi Süren Fasıllar, Avrupa Komisyonunda Görüşülmesi Süren Fasılları aynı başlıkta toplanama cağını her birinin farklı statüye sahip olduğunu ifade etti.

İskender, bu başlıklar atındaki fasılların statüsünü tarama süreciyle açıkladı, “AB’deki mevcut müktesabat ile Türkiye’nin mevzuatı kıyaslanır ve farklar ortaya konur. Taramalardan sonra Komisyon her bir tarama için bir rapor yayınlıyor. Konsey tarama sonucu Müzakere Pozisyonunu Vermeye Davet Edildiğimiz ve Müzakere Pozisyonlarını Sunduğumuz Fasıllar tespitini yapabilir yani, açılış kriteri yok ve müzakere yapabiliriz. Konsey raporda belli şartlar dahilinde açılabileceğini söyleyebilir. Yani Türkiye belirleme şartları yerine getirdikten sonra o başlıkta müzakere başlatabilir. Burada en son kararı Konsey veriyor. Konsey eğer açılış kriteri yok yada yerine getirilmiştir onayını verdikten sonra faslın müzakereye açılması için Türkiye Müzakere Pozisyon Belgesi yayınlıyor. Karşılığında AB kendi pozisyonunu belirliyor. Mesela ekonomik ve parasal Politikalar için Sarkozy bu faslı görüşmeyi reddetti ve veto etti. Halbuki o belge konseyde onaylanmalı ki biz ‚müzakere açılmıştır‘ diyelim.“

İskender ayrıca AB’nin kendi kriterlerini belirleyemediğine değindi. İskender konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bazı fasılların resmi olarak açılış kriterlerini bilmiyoruz. Onlar Komisyon tarafından Konsey’ye iletilemedi. İletilse bile konsey karar almadı. Bunlardan ikisi 23 ve 24 fasıl. ‚Yargı ve Temel Haklar ve Adalet, Özgürlük ve Güvenlik‘ resmi kriterleri bilmediğimiz için sadece ilerleme raporu veya Komisyon’la yaptığımız görüşmeler çerçevesinde size bildirilen kriterleri yerine getirmeye çalışıyoruz.“

Eure Lina.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: