Dr. Başak Kale: “Fransa seçimleri tarihi değerlendirilmesi gerekiyor.“

8 Mai

Yaptığım ilk Özel Haberi sizinle paylaşmak istiyorum.

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist Parti lideri Francois Hollande %52 oy oranı ile kazandı. ODTU’de Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olan Dr. Başak Kale’ ye göre “Fransa seçimlerinin tarihi olacak değerlendirilmesi gerekiyor.“ Genellikle Avrupa Birliği içinde ve dışında artan sağ görüş ile birlikte güçlenen yabancı düşmanlığının artmasının bir trend haline geldiğini ve alternatif tek ülkenin İngiltere’deki İşci partisinin olduğunu söyleyen Kale, Fransa’daki yeni Cumhurbaşkanının 17 yıl sonra sosyalist partiden çıkmasının sevindirici bir durum olduğunu söyledi. ’’En azından farklılık yarattı, hem Avrupa’da hem de Fransa içinde.’’

Ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde, daha çok sağ partilerin iktidar geldiğini söyleyen Dr. Başak Kale ’’Bu bir tepki oyuydu, sandık başına giden seçmenlerin oranı %80 di.’’ Sarkozy’nin sevilmeyen bir başkan olduğunu ve ekonomik krizin 3 milyon işsiz ve %11 işsizlik oranı nedeniyle  seçimlerde başarısız olduğunu anlattı.

„Sarkozy’nin değişmiş olması Türkiye Fransa ilişkilerinide olumlu bir adım olacak diye düşünüyorum’’ diyen Kale, eski Fransa Cumhurbaşkan’nın Türkiye’de pek popüler ve sevilmediğini ekledi. Fransa liderinin değişmesinin önemli bir adım olduğunu, ama ciddi ve radikal değişimlerin gerçekleşmeyeceğini tespit eden Kale, daha ılımlı görüş sergilenceğini ama bunun ne derecede olacağı konusunda konuşmanı daha çok erken olduğunu, söyledi.

Avrupa birliği açısından bakıldığında hem küresel krizin, hem de Euro krizinin sıkıntılı bir dönemde olduğunu anlatan Kale, dengelerin şu an Almanya’nın elinde olduğunu ve Fransa’nın kendi başına idare edecek durumda olmadığını belirtti. Örneğin kamu açığının ciddi olması ve işsizlik oranının %11 olan “bir Fransa’nın Almanya’nın karşısına çıkıp kendi isteklerini talep etmesinin fazla gerçekci“ olmadığını ifade etti.

Hollande ile Sarkozy mukayese edilince, ’’Sarkozy islamophobi ve göç konusunda daha katı ve sert’’ diyen Kale,  Sosyalistler’in bu konularda daha ılımlı ve hoş görülü olduğunu ve bu konularda değişikliklerin görülmesi mümkün olacağını anlattı. Bunun tüm Avrupa geneline de yansıyabileceğini tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

Hollande’nın „Kemer sıkmadan büyüme politikasını’’ gerçekci bulmayan Dr. Başak Kale, kamu harcamalarını arttırmanın, uzun vadede büyümeyi sağladığını, günümüz krizi içinde gerçekleştirilmesi mümkün olmadiğini vurguladı. ’’Fransanın Eurozone içerisinde kendi başına haraket etmesi mümkün olmayabilir’’ dedi.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: